Yeni mezun olsun iş hayatında deneyim sahibi olsun bir iş başvurusu yaparken herkes kendisi için hem maddi hem manevi getirisi fazla olan firmayı tercih etme eğilimindedir. Ama şu bir gerçek ki herkes en iyi firmada çalışacak bilgi birikimine sahip değil ve her çalışmak istenen firma belki de mutluluk getirmeyecek.

Zaman kaybı yaşamamak ve hayal kırıklığıyla karşılaşmamak için bir firmaya başvuru yapmadan önce dikkat edilmesi gereken bir takım noktalar vardır. Özetlemek gerekirse;

 1. Öncelikle kişisel analizinizi yapmakta, artılarınızı ve eksilerinizi bilmekte fayda vardır. Her iş imkanı, şirket veya sektör sizin için uygun olmayabilir.
 2. Kısa, orta, uzun vadeli hedefleriniz ve kariyer beklentiniz nedir bunu belirleyin. Hedeflerinizin akla yatkın ve ulaşılabilir olmasına dikkat edin.
 3. Başvuru yapmadan önce kendi niteliklerinize uygun ve sizi mutlu edeceğini düşündüğünüz şirketlere ve pozisyonlara başvurmanız çok önemlidir. Hangi sektörde ve departmanda çalışmak sizi verimli kılacak ve mutlu edecek bilin.
 4. Öncelikli amacınız para kazanmak mı yoksa daha az para kazanabileceğiniz ama topluma daha fazla yardımcı olabileceğiniz bir kuruluşta mı yer almak istediğinize karar verin.
 5. Bilgi, beceri ve deneyiminize uygun ne tip işler var bunları araştırın.
Bu aşamayı hallettikten sonra hangi şirketlere başvuru yapmalıyım diye düşünüyorsanız birkaç öneride bulunmak isterim. Farklı açılardan bakabilmek için birbirinden farklı kaynakları sizlerle paylaşacağım. Eminim bunlara bakıp bir fikir sahibi olur ve sizin için en doğru şirkete başvuru yaparsınız.
 1. Capital dergisi en beğenilen şirketler            
 2. IMKB’ye kote olan şirketler
 3. İSO 500 Şirketleri                                                        
 4. Vergi rekortmeni şirketler 
 5. Sivil Toplum Kuruluşları
 6. Arkadaşlarınızın çalıştıkları şirketler
 7. Öğrenciyseniz üniversitenize kariyer günlerinde gelen şirketler
 8. Sosyal sorumluluk projeleri yapmakta olan öncü şirketler
Bu liste uzayıp gidecektir. Eminim burada ilginizi çekecek bir çok şirket olacak ve bazılarının sizin için uygun olduğunu düşünüp bir yere not edeceksiniz. Bunların arasında kıyaslama yaparken STK haricinde bir yerde çalışmak istiyorsanız aile şirketinde mi yoksa kurumsal bir şirkette mi veya Türk sermayeli şirketinde mi yoksa yabancı sermayeli bir şirkette mi çalışmak isterseniz buna karar verip şirket sayısını belli bir sayıya kadar düşürüp bu firmaları takibinize alabilirsiniz. Bitirmeden önce bir İK yöneticisi olmadığımı bilmenizi isterim. Sadece iş hayatının içinde senelerdir çalışan birisi olarak konuyla ilgili bilgi birikimimi paylaşmak istedim. Konuyla ilgili öneriler ve eklemeler olursa çok sevinirim. Ne kadar çok paylaşım olursa o kadar çok insanın işine yarar diye düşünüyorum.

Hazırlayan: Murat Erdör 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Ne demek jooble?

Merhaba Dostlar, Arkadaşlar, Meslektaşlar...

Ne demek Jooble? Google değil, jooble... İş arama Google'ı diyebiliriz. Evet kurnaz bir isim! Nasıl çalışıyor da diğerlerinden farklı oluyor Jooble? Sistem çok basit, Google nasıl çalışıyorsa, Jooble'da sizin seçtiğiniz arama kriterlerine göre, ülke ülke tüm web tabanlı İ.K. sitelerini dolaşarak, anlık olarak yayında olan tüm ilanları önünüze seriyor. Bu sayede örneğin hem kariyer.net'te hem secretcv'de hem yenibiris.com vb tüm sitelerde sizin istediğiniz ne var ne yok, ortaya çıkıyor. Siz de hangisine başvurmak isterseniz sadece ona başvuruyorsunuz. Başka bir değişle size, başvuracağınız işi filtreliyor. Bu sayede siz dedaha kısa zamanda, daha çok ülkede ilgili pozisyonlara direkt olrak ulaşmış oluyorsunuz.

Site, İ.K. sitelerine yaptığı trafikten kar elde ediyor, yani korkmayın, kullanım ücretli değil...

Tanıtım yazıları aşağıda... Ben projelerine inandığım için bunu yazdım, siz de ziyaret edin, siz de inceleyin, sizin de konu hakkında fikriniz olsun, kim bilir belki de yeni bir işiniz...
İşin mi yok? İş mi arıyorsun? Evden çıkmadan, internet sana yardım edebilir! CV’ni düzenlenmekle işe başlayabilirsin; çünkü bugün sana jooble iş arama motorunu tanıtıyoruz, Jooble senin güzel bir iş bulmana yardım eder! Hemen tıkla!!!
Tüm iş ilanlarını, boş iş pozisyonlarını ve güncel iş olanaklarını jooble'da bulabilirsiniz. Daha önce böyle bir şey duydunuz mu? Artık Türkiye'deki tüm iş olanakları şimdi sadece jooble'da. Ve bunun nedeni jooble'ın, "Türkiye'nin en büyük iş arama sitesi", "dünyanın önde gelen iş bulma kaynağı" veya buna benzer bir şey olması değildir. Bunun tek nedeni jooble'ın çalışma biçimidir: herhangi bir başka arama motorunun yaptığı gibi jooble tüm bilgiyi kendi veritabanında tutmaz, jooble bilgiyi herhangi bir başka arama motorundan çok daha iyi arayabilir ve arama işlemini yapabilir.

60 web sitesine kadar kullanarak nasıl bir iş niteleyeceğine yardım eder. Bu arada isteyeceğin teklifleri e-postana yollar. jooble iş arama motoru kullanmalısın!!!!